Vecinu' de la parter si-a imprejmuit gradina cu sarma ghimpata. Sa nu-i fure cineva strugurii. Sau corcodusele, sau ciresele, sau merele din pomul ramas de cand s-au demolat casele vechi. Acum sunt ale lui, nu?
Vecinu' de la parter isi trimite sotia sa intinda rufelela la uscat afara, in gradina personala.
Vecinu' de la parter si-a construit bancuta din lemn si masa, asa cum avea acasa, in sat la el, pana sa plece militar. El si-a construit si magazie, unde tine sculele.
Vecinu' de la parter duminica la pranz face gratar. Frige pui, peste, carnati in fata ferestrei, care decat din intamplare este si in dreptul ferestrelor celorlalti locatari care nu stau la parter si merg la Snagov, Sinaia etc. daca doresc sa friga carnea.
Vecinu' de la parter si-a construit singur balcon. Ce, daca sta la parter, n-are voie sa aiba balcon, cum au toti ceilalti locatari? Si daca tot n-a avut voie in timpul regimului comunist (nu ca acum ar avea voie, dar acum "i se rupe"), si-a construit singur un balcon cam cat sufrageria celorlalti. Si si-a facut si usa (metalica) pentru a iesi direct in gradina...
Vecinu' de la parter si-a facut si loc de parcare. Tine acolo o Dacia 1300, inchisa dupa gard, cu lacat, pentru ca a costat 80.000 pe vremea lui. Masina n-a mai fost scoasa pe soseaua patriei dintr-o duminica cand circulau imparele. Este inca buna, pentru ca "luceaza" la ea saptamanal si acum doi ani i-a facut si motoru'...
Vecinu' de la parter starnge pet-uri de la gunoi pe care le depoziteaza la el in gradina. Le vinde la reciclare si asa ajuta si planeta si ajuta si pe fi-su care este director pe santier in Italia.
Cumpar apartament cu 3 camere. La parter.



Un comentariu:
man baga rapid o reclamatie la primarie... ce e prea de tot :)
Trimiteți un comentariu