vineri, 10 iulie 2009

Mahmureala...

Mahmureala. Urat cuvant! Cine a inventat-o nu cred ca a testat-o, a lansat-o direct la apa...

Dureri de cap, greata, chef de nimic, sete, si toate astea in acelasi timp. Daca mai ai "noroc" si de ceva "dereglari digestive" ai meniu complet.
Prin anii liceului era simplu: beai o bere sa scoti cuiul si apoi inca una si inca una si pana sa-ti dai seama erai mai muci decat in seara de dinainte! Functioneaza "reteta" si acum, cand esti cu gasca pe la mare, munte sau in week-end. Ce te faci insa daca a doua zi nu-ti permiti luxul de a scoate cuiul pentru ca trebuie sa mergi la munca, sa conduci sau sa-ti pastrezi viata pentru ca pe mine sigur ma omoara jumatatea treaza a familiei daca scot cuiul.

Am gasit tot felul de leacuri: zeama de varza, cafea, patrunjel, muraturi, ghimbir, bauturi acidulate, ceai de sunatoare cu sare, bla, bla, bla...
Cel mai tare mi se pare insa asta: cica iei o cutie cu bere rece pe care n-o bei, ti-o aplici pe frunte, in tmp ce stai cu picioarele in apa calda. C'mon! Bea frate berea si gata!

Aruncati o privire si la sfaturile fratilor nostri de peste Prut:

Niciun comentariu: