vineri, 3 iulie 2009

De la Einstein la Ghita

Cleopatra Stratan "este deţinătoarea recordului celui mai tânăr artist (la varsta de 3 ani) care a cântat live, timp de două ore în faţa unei public numeros" si ocupa locul 4 intr-un clasament al celor mai inzestrati copii din lume, intocmit de www.oddee.com.

A luat-o toata planeta raza. De ce? Pai sa aruncam o privire la CV-urile celorlalte genii:

Locul 1 - Kim Ung-Yong, coreean şi deţinătorul celui mai mare IQ de pe planetă. S-a născut în 1962, la vârsta de patru ani citea în japoneză, coreeană, germană şi engleză. La cinci ani făcea calcule cu integrale. Are un IQ de peste 210.
Locul 2 - Gregory Smith, nominalizat la Premiul Nobel pentru Pace, la vârsta de 12 ani. La doi ani, Gregory putea să citească şi a intrat la universitate la zece ani.
Locul 3 - Akrit Jaswal, chirurgul de numai şapte ani. Cu un IQ de 146, la vârsta de 7 ani a ajutat o fetiţă de opt ani, care avea arsuri la o mână iar degetele îi erau lipite şi nu le putea folosi. El a putut să-i elibereze degetele şi fetiţa a putut să-şi folosească mâna din nou. La vârsta de 12 ani, Akrit a susţinut că este pe punctul de a descoperi un leac pentru cancer...
Locul 5 - Aelita Andre, pictoriţă la numai doi ani şi care şi-a expus tablourile într-o galerie de artă.
Locul 6 - Saul Aaron Kripke, care a fost invitat să predea la Harvard pe când era încă în liceu.
Locul 7 - Michael Kevin Kearney, care la şase luni i-a spus pediatrului său că are o infecţie la urechea stângă, a terminat liceul la şase ani şi universitatea la zece ani, obţinând o diplomă în antropologie.
Locul 8 - Fabiano Luigi Caruana, cel mai tânăr campion la şah, la 14 ani.

Einstein nu a vorbit pana la 9 ani. Nu-i gluma, este fapt real. Cu aceasta "performanta", poate fi considerat unul dintre cei mai cretini copii din lume. Norocul lui ca s-a desteptat brusc la 9 ani si a inceput sa si vorbeasca, sa si rezolve probleme de fizica. Oare daca putea sa vorbeasca mai devreme si daca ar fi avut si un dram de noroc sa se traga dintr-un un parinte/mentor/compozitor/impresar de talia lui Pavel, va dati seama ca avea sanse sa cante in fata publicului pe la 2-3 luni?

Nu am nimc cu Pavel. Imi plac melodiile sale de baut mintile. Nu am nimic cu Cleopatra. Imi este simpatica copila, haioasa cum sunt toti copii. Si talentata. Ce nu apreciez este alegerea facuta de parinti in favoarea unei cariere si privarea copilului de perioada cea mai lipsita de griji din viata unui om. Imagineaza-ti ca pe la 10-12 ani, in vacanta de vara, in loc sa sa furi corcoduse si sa faci baie la strand, trebuia sa prezinti un proiect sau sa mergi in deplasare la Arad...

Mai trebuie sa ne punem o intrebare: daca la 17 ani un tanar joaca la nationala de fotbal, asta il face sa fie un geniu in fata unuia care nu a jucat fotbal niciodata dar tot la 17 ani studia in draci si la 21 de ani este recrutat de Microsoft, sa spunem?

Niciun comentariu: