joi, 16 iulie 2009

Aurolacii

Au disparut aurolacii din Bucuresti!

Intr-o zi am vazut un aurolac. M-am mirat si am intors capul dupa individ si in aceeasi clipa mi-am dat seama ca nu mai vazusem unul din specia respectiva de nici nu-mi amintesc cand. Am povestit si amicilor mei faza si mi s-a raspuns ca sunt eu aiurit si nici nu mai merg cu metroul sau mi s-a raspuns ceva de genul, "la cat iesi tu din casa, unde sa vezi aurolaci?..."

In fine, parerea mea este ca nu mai sunt (multi) aurolaci prin Bucuresti. Intrebarea este unde au disparut? Raspunsuri am si eu vreo doua:

1. statul roman a rezolvat problema prin integrarea lor in societate. Cei minori au fost institutionalizati si li s-au creat conditii decente in camine, cu mancare, fara batai, caldura etc. Celor care au ajuns la varsta majoratului li s-au oferit locuri de munca, cursuri de calificare, burse de studii, locuinte sociale etc.

2. aurolacii au plecat din Romania in tarile calde, unde nu ninge si nu sunt batai pe gurile de canal incalzite, si fura, se prostitueaza, trag din punga, fac copii, jefuiesc, omoara in timp ce manaca capsuni, portocale si masline sub cerul liber...

Tu pe care varianta mergi? Nu prea mai merg eu cu metroul, nu?

Niciun comentariu: