joi, 2 iulie 2009

Europarlamentarul, dolarii si avionu'

Si-a luat Becali vacanta (de la ce???).

Si-a luat si dreptul de a zbura unde vrea el. Cum suna faza asta: a dat dreptu' (asta am bagat-o de la mine, nu este demonstrata, adica este numai in imaginatia mea) si si-a luat dreptu' (de a parasi Romania)!

In fine, nu prea conteaza ca a plecat, ca se intoarce, ca s-a dus la Monte Carlo, daca pariaza , daca joaca la rulete, ca a plecat in papuci... Ce mi-a atras mie atentia este urmatorul detaliu: eroul nostru a platit 50.000$ pentru a inchiria un avion particuar cu care sa-si transporte familia pana acolo (in vacanta, la Monte Carlo). 50.000$!!!

Astzi am sa folosesc eterna intrebare "ce-ai face daca ai avea un milion de dolari?", adaptata un pic la cotidian.
Tema pentru acasa este: ce poti cumpara cu 50.000$?

1. poti inchiria un avion particular si sa te intreci cu Gigi pana la Monaco si inapoi;
2. poti cumpara 149.000 RON, pe care sa-i pastrezi pana cand castiga leul lupta cu dolarul si cu euro;
3. poti cumpara aproximativ 150.000 de paini;
4. poti cumpara aproximativ 19.000 pachete de tigari;
5. poti angaja o luna, cu salariul minim pe economie, cam 248 romani;
6. poti pleca in Turcia sau Grecia (all inclusive) cam de 100 de ori la rand;
7. poti cumpara 5 Sandero 1.4 MPI 75 CP;
8. poti cumpara 114.615 calatorii cu RATB-ul;
9. poti cumpara cam 14.326 pepeni (aproximativ 8kg/bucata);
0. poti bea la '80 cam 21.285 beri Tuborg (fara bacsis).

Un comentariu:

Alex Ilie spunea...

dragu' meu
sarbu (adrian), care n-are totusi coaiele lu' gigi-n portofel zboara (numai) cu avion inkiriat de la tziriac si plateste (de la nick citire)50k€ pt un zbor pan' la Kiev...
asa ca jiji al tau cu zboru lui de 50k$ pana la monte-carlo ie cam la laucost...