4 iulie - ziua SUA.
Intr-un un film cu Tom Cruise, personajul principal este nascut chiar in aceasta zi de sarbatoare nationala. Sarmanul personaj este crescut in spiritul partiotismului fanatic al red-neck-ului american si chiar ajunge sa creada ca el este fiul ales al Americii si trebuie sa si moara daca este nevoie pentru ea. Crede asta pana se face mare, de fapt se face mic, pentru ca in razboiul din Vietnam, unde cica apara patria mama, isi pierde toate picioarele. Intors acasa este primit cu fanfara si medalii, dupa care opinia publica isi schmba treptat parerea despre rostul acelui razboi purtat de America si se trezeste ca din ditamai eroul care aproape a murit pentru tara este decat un handicapat in scaun cu roti.
Filmul acesta imi pare ca descrie perfect ideea de patriotism american, cu parada, artificii, batai de pumni in piept, gratar (pe gaz) cu familia, si toate astea ambalate atat de frumos in stilul supercomercial american.
Spuneam mai sus "sarbatoare nationala". Nu, multumita acelui ambalaj comercial, aceasta sarbatoare a devenit una planetara, fiind sarbatorita in toate tarile care au ales lingusirea unui gigant economic, militar, financiar in locul apararii intereselor nationale. Din aceeasi categorie, bineinteles - Romania. Va mai amintiti petrecerile tematice din cluburi, petrecerea de la ambasada SUA, programe dedicate la TV (in centru, bineinteles ca era filmul cu Tom). Spun "va mai amintiti" pentru ca sper ca este intr-adevar la timpul trecut. Marea petrecere de la ambasada s-a tinut cu 2-3 zile mai devreme, fara gratar, fara petarde, fara Basescu. Si daca nici Basescu nu mai se bucura de ziua Americii, inseama ca avem o sansa mare sa scapam si noi de bucurie...
Daca in seara asta nu este programat la niciun post TV din Romania filmul "Nascut pe 4 iulie" - un film bun, de altfel, primele 5-6 ori cand il vizionezi, nu cred ca mai este la moda sa serbam alaturi de americani. Daca se ajunge pana aici, sa vedem cine ne mai salveaza. Sa nu spuneti ca nu v-am zis! Asa ca daca nu este la TV, eu va recomand sa-l "furati" pe Tom Cruise de pe ODC. Luati si niste floricele la microunde si strigati intr-un glas: "La multi ani, America!"
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)



Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu