vineri, 26 iunie 2009

Inger sau demon


Michael Jackson (1958-2009)



A murit Michael Jackson.

Inca din start intentionez sa-mi declin echidistanta. Nu am fost un fan dar aperciez genialitatea muzicii sale, asa cum o apreciez si pe a altor giganti ai muzicii contemporane, cum ar fi Elton John, Madonna, Phil Collins, U2, Prince, Queen si multi altii, dar pe care la fel ca si pe Michael Jackson nu am reusit sa-i inteleg pe deplin pentru a ma declara fan. Fiecare dintre exemplele enumerate a scos melodii pe care le ascult cu placere dar nu pot spune cu mana pe inima ca toata muzica lor ma "misca" in egala masura.

Am ales acest clip pentru ca aceasta melodie este reprezentativa, dupa parerea mea, pentru viata, muzica si activitatea acestui artist.

Actiunile umanitare, concertele caritabile, milioanele de dolari donate pentru copiii neajutorati din lumea intreaga, il recomanda pentru a fi considerat un inger. Acuzatiile repetate de pedofilie, hartuire sexuala, schimbarea radicala a aspectului fizic au facut ca toata aceasta lupta a sa pentru ajutorarea semenilor sa fie atat de usor uitata si s-a trecut atat de rapid la extrema cealalta: Michel Jackson - un demnon deghizat?

Astazi Michael Jackson a murit. A murit un om. A parasit acesta lume fara a mai apuca sa-si refaca reputatia, falimentar declarat, victima a proprilui succes si victima a showbiz-ului nemilos.

Am sa imprumut pentru final status-ul de pe Facebook al unui vechi prieten (de altfel acesta a fost modul in care am aflat stirea):

R.I.P. Michael Jackson

Un comentariu:

Alex Ilie spunea...

1. Queen (id est Freddie) au fost mult peste...
2. Notwithstanding, PERSONAL cred ca s-a dus una din MARILE PERSONALITATI muzicale contemporane; lumea e chiar mai saraca acum. Geniile trebuie acceptae, nu intelese!!!