
"Daca esti cuminte iti iau ciocolata!" Si daca am fi primit ciocolata de cate ori am auzit textul asta in copilarie, cred ca eram toti negri...
In urma cu foarte multi ani am inceput sa schimb canalul la TV cand cate un politician "prelua legatura". Nu ma intereseaza cine este ministru, parlamentar, primar, consilier, presedinte de bloc, pentru ca in 20 de ani ne-am afundat atat de rau incat mai jos nu avem unde sa ajungem. Am auzit odata o idee care spunea ca absenteismul la vot (dpdv politic) are doua cauze complet diferite: fie poporul are tot si indiferent cine este conducatorul, mai rau/bine nu se poate, fie poporul nu are nimic si indiferent cine este sef de trib, mai rau nu exista si mai bine este imposibil sa visezi.
Nu am dat si nu dau doi bani nici pe Ion sau Emil, dar din momentul in care Traian a "preluat legatura", speranta a zburat pana si ea din cutie. Motive: gafe diplomatice, asociere cu grupuri de interese mafiote, intimidarea adversarilor, cenzurarea presei. Acestea sunt doar cateva, la care daca mai adaugam si un comportament si limbaj vulgar si badaranesc (cu care de fapt s-a identificat poporul votant si datorita carora a castigat jiltul de domnitor), avem profilul conducatorului Romaniei. Imaginea liderului este de fapt imaginea tarii conduse de acesta. Va place Traian? Exact asa se prezinta si tara lui.
Motivul pentru care am ales drept subiect pentru astazi, "cea mai mare curva - politica", este intrebarea care ma roade de 10-15 ani: "cine este mai vinovat, ala care promite sau ala care nu primeste?". Americanii au o vorba destul de potrivita cu subiectul de azi: "Ma pacalesti o data, sa-ti fie rusine! Ma pacalesti si-a doua data, sa-mi fie rusine!"
Il vad pe Traian ca va bea iar sampanie din sticla si va smulge iar uralele: "uite ma! asta-i de-al nostru!". De ce sunt atat de sigur ca marinarul va carmi inca cinci ani epava? Simplu: s-a apucat de treaba omu' si promite droguri usoare si curve, plateste salarii si pensii din bani imprumutati de la FMI si a descoperit si arma secreta - Facebook-ul! Da, chiar asa, am primit "friendricuest" de la Traian!
P.S. Probabil ca din acelasi motiv, sa nu ne trezim cu totii negri, si marinarul no.1 al tarii promite si nu se tine. Multumesc, dar ai "ignore @ friendricuest", cu mentiunea ca nici prima data nu m-ai pacalit!



2 comentarii:
nu-i Traian ma; e facatura de la moguli; sa inteleg ca te-ai apucat sa faci politica antiprezidentiala?
Nu man, nu fac eu niciun fel de politica! Am avut doar proasta inspiratie sa arunc o privire spre televizor cand era si pornit.
Trimiteți un comentariu