marți, 29 septembrie 2009

Cainele cu sase roti

Ati privit vreodata cu atentie la sigla Agip? Nici eu, pana acum cateva zile!...

Am exclamat in urma cu vreo doua saptamani, prin Ungaria: "Moaaamaaa!... Astia au cinci picioare la cainele sau leul sau lupul ala de la Agip! Bah, daca si la picioarele de la lup ne bat..."

...Si am ajuns prin Bucuresti, veneam spre casa in viteza (a II-a, pentru ca de fapt stateam la semafor la Big) si uitasem deja de invidia mea fata de vecinii maghiari, cand vad sigla Agip. Minune! Numar 6 (sase) picioare la lup! In realitate, nu doar noi, ci si ei (vecinii), au tot sase. Nu numarasem bine nici la ei. Oricum, este bine si egal...

Intrebarea este acum, ce drac de caine-i ala, cu sase picioare? Vor sa ne transmita ceva? Alimentezi la ei, si-ti mai cresc doua roti? Un caine cu sase picioare alearga mai bine decat unul cu patru, si prin analogie, alergi mai rpd cu benzina lor?
Si de fapt, ce animal este? Daca avea cinci picioare, cum numarasem initial, era simplu? Era magar?

Niciun comentariu: